Wyjazd rowerowe z ekipą Enduro Trails

Punta Ala - Tirli - Massa Marittima - Castiglione della Pescia - Elba (wyspa) - Finale Ligure - Diano Marina - San Remo

Nasze Miejscówki

Toskania

Niepowtarzalny toskański klimat, czyli zielone wzgórza, pola, winnice i gaje oliwne a na wybrzeżu piękne piaszczyste plaże z górami schodzącymi aż do samego morza. Miejscowości nie są aż tak ludne i tłumne, jak np. na liguryjskim wybrzeżu, za to ilość tras jest porównywalna! Idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek połączony ze szkoleniem lub treningiem (w listopadzie może jest nadal cieplejsze niż Bałtyk!).

Charakterystyka tras:

Góry nie są tam wyższe niż nasza Kozia (w okolicach 600mnp,), tyle tylko, że można zjechać na sam poziom morza, więc przewyższenia znaczne. W zależności od lokalizacji trasy są bardzo zróżnicowane: czasem są to w miarę równe, ale ciasne i kręte single, innym razem bardziej skaliste ścieżki, część z nich jest wyraźnie przygotowywana ludzką ręką (bandy, hopki itp.) inne są jedynie lekko adaptowane, większość wije się w śródziemnomorskim gąszczu. Trudność  większości tras można porównać do czerwonych ścieżek znanych z Enduro Trails, choć znajdzie się też parę trudniejszych (jedna jest naprawdę konkretna!). Nie ma w tym rejonie tras typu „flow” (utwardzana, równa nawierzchnia, spore bandy), ale da się znaleźć singletracki, których trudność i spadek pasują do tras niebieskich – spokojnie możemy więc przeprowadzić tam szkolenie na poziomie podstawowym.

Toskańskie rejony w których jeździmy:

- Punta Ala
- Tirli
- Massa Marittima
- Castiglione della Pescia
- Elba (wyspa)

Zakwaterowanie:

Wygodne, klimatyzowane apartamenty w domkach usytuowanych dosłownie nad samym morzem (własne wyjście na plażę). Każdy apartament pomieścić może maksymalnie 6 osób, posiada w pełni wyposażoną kuchnię, telewizor, internet, taras, dostęp do myjki rowerowej.

Liguria

Liguria to włoski potentat ścieżkowy, ilość tras w tym rejonie jest tak ogromna, że mimo paru lat eksploracji poznaliśmy „zaledwie” kilkadziesiąt z nich… Liguria jest także bardzo popularną letnią destynacją turystyczną, dlatego miejscowości nadmorskie to kurorty gęsto zastawione apartamentami i hotelami. Jednak już parę kilometrów od wybrzeża jest znacznie spokojniej i klimatyczniej, są całkiem spore wzniesienia i dosłownie pozawieszane na nich małe zabytkowe miasteczka. 

Charakterystyka tras:

Góry są tu rozmaite, przy wybrzeżu niskie raczej bezśnieżne i skaliste a im dalej w głąb lądu tym wyższe i na wiosnę często pokryte jeszcze śniegiem (jeździmy po ok. 1400mnpm, ale w zasięgu są nawet szczyty przekraczające 2000mnpm, w końcu to Alpy Julijskie). Ogólnie teren jest dosyć wymagający, nie dajcie się zmylić oznaczeniami z aplikacji „trailforks”, niebieskość tras jest mocno naciągana... (w wytycznych IMBA nie mieści się na pewno). Trasy są często bardzo długie, zwykle skaliste, strome, zdecydowana większość jest naturalna, ale czasem trafiają się jakieś bardziej bikeparkowe konstrukcje (hopy, bandy itp.). Porównując z naszym ośrodkiem, można powiedzieć, że w Ligurii dominują trasy czarne i czerwone, przy czym niektóre z tych trudniejszych są sporo trudniejsze od naszych. Szkolenie podstawowe w tym rejonie nie bardzo ma sens, zaczynamy co najmniej poziom wyżej.

Liguryjskie rejony w których jeździmy:

- Finale Ligure
- Diano Marina
- San Remo

Zakwaterowanie:

Stacjonujemy w miłym hotelu/apartamentowcu, który poza sezonem letnim jest mocno nastawiony na rowerzystów. Apartamenty są klimatyzowane, mają aneks kuchenny, interenet, telewizję, dostępne są też myjki do rowerów i zamykana rowerownia.