GIANT ENDURO TRAILS 2018#1 już niebawem!

27 maja 2018

Giant Enduro Trails 2018#1

W najbliższy weekend a dokładnie w sobotę 2 czerwca odbędą się w Bielsku-Białej zawody Giant Enduro Trails. Tegoroczna impreza jest wyjątkowa z wielu względów, po pierwsze w tym roku bielskie zawody stały się oficjalną eliminacją do Pucharu Świata w Enduro (EWS), po drugie zawody te są także częścią Pucharu Europy Centralnej w Enduro (CEE) i wreszcie po trzecie, są to już dziesiąte zawody organizowane w naszym mieście, więc edycja ta jest też jubileuszowa!

Zawody enduro polegają na ściąganiu się na kilku odcinkach specjalnych, tzw. „OeSach” (zwykle od 3 do 5), wygrywa zawodnik z najkrótszym czasem uzyskanym po ich zsumowaniu. Odcinki specjalne posiadają zjazdowy i mocno techniczny oraz kondycyjny charakter –  są to wąskie i często dosyć strome ścieżki, ze sporą ilością korzeni, uskoków, ścianek, hopek i skałek, ich pokonanie trwa zwykle od paru do parunastu minut.  Na start każdego odcinka specjalnego zawodnik musi dostać się o własnych siłach i zmieścić w określonym limicie czasu (zwykle wystarcza go jednak na niezbyt szybki podjazd rowerem na górę). Przewyższenie pokonywane w jeden dzień na zawodach Enduro Trails oscyluje w okolicy 1500m, zaś sumaryczny czas ścigania na odcinkach specjalnych wynosi około 20 minut dla najszybszych zawodników; całe zawody trwają zwykle około 6 godzin plus ceremonia dekoracji (około 1 godziny) i afterparty (tu czas jest mocno nieokreślony..).

Ogólny Harmonogram imprezy:

  1. Środa 21:00 Publikacja trasy zawodów
  2. Czwartek-Piątek: Trening na trasach i Biuro Zawodów
  3. Piątek 16:00 Prolog (tylko z numerami startowymi)
  4. Sobota 9-19 Zawody Giant Enduro Trails
  5. Niedziela: 8:00-16:00 Junior Bike Cup

W Bielsku-Białej, w ciągu zaledwie trzech ostatnich lat, powstał kompleks górskich tras rowerowych, który obecnie liczy już ponad 35km. Cieszymy się bardzo, że nasze miasto tak szybko zyskało status rozpoznawalnego ośrodka kolarstwa górskiego. Wystarczy przyjrzeć się rejestracjom i posłuchać turystów odwiedzających nas w każdy weekend – poza Polakami z całego kraju są także Czesi, Słowacy, Niemcy i wiele innych narodowości. Robi się coraz bardziej międzynarodowo! Widać to także na liście startowej, gdzie mniej więcej co piąty zawodnik nie jest Polakiem! Cieszymy się i liczymy, że w niedalekiej przyszłości uda się nam zorganizować zawody jeszcze wyższej rangi, bo nie ma dzisiaj lepszej promocji w świecie kolarstwa górskiego niż EWS!

 

Sponsorzy Giant Enduro Trails:

Giant PolskaLiv Polska, Murapol, Bielsko-Biała, Carolina Toyota BielskoMartes SportGREGORIOROCDAYRestauracja WirtuozeriaHotel na Błoniach

 

Zapisy na zawody jeszcze możliwe - https://bit.ly/2BS7NeC