Górskie ścieżki rowerowe

Enduro Trails Bielsko-Biała

Kompleks „Enduro Trails – Bielsko-Biała” to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. „singletracków”. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych, łagodnie opadających, aż po strome, wymagające technicznie zjazdy. Wiele tras powstało w związku z cyklicznie rozgrywanymi tu zawodami w rowerowym Enduro (stąd nazwa kompleksu).

Centrum ścieżek wraz z punktem informacyjnym mieści się w obrębie tzw. miejskich Błoni, u stóp Koziej Góry. Trasy natomiast rozpościerają się pomiędzy Szyndzielnią i Kozią Górą (w masywie Klimczoka). Szyndzielnia wznosi się na wysokość 1030 metrów nad poziomem morza. Na jej szczyt można wjechać najnowocześniejszą w Polsce koleją gondolową. Kozia Góra jest niewielkim wzniesieniem (686 m n.p.m.) o bogatych tradycjach turystycznych. To tutaj funkcjonował najdłuższy tor saneczkarski w Europie (budowla ta nadal jest wyraźnie widoczna). W obu miejscach są klimatyczne schroniska górskie, których historia sięga XIX wieku.
Przeznaczenie: dla początkujących kolarzy górskich.
Średnie nachylenie: 4-6%.
Nawierzchnia: równa, utwardzona kruszywem kamiennym
Trudności: ciasne zakręty z bandami i bez, czasem napotkać można także niewielkie naturalne przeszkody (kamienie, korzenie), śliskie lub luźne podłoże (drobne kamyki) oraz drewniane mostki.
Wymagane umiejętności: skuteczne skręcanie i hamowanie
Przeznaczenie: dla średnio-zaawansowanych kolarzy górskich
Średnie nachylenie: 6-9%.
Nawierzchnia: równa, utwardzona kruszywem lub naturalna
Trudności: ciasne zakręty, większe muldy i bandy, niewielkie naturalne przeszkody (korzenie, kamienie), śliskie lub luźne podłoże (drobne kamyki), drewniane mostki.
Wymagane umiejętności: pewne hamowanie, skręcanie, pokonywanie większych muld i band.
Przeznaczenie: dla zaawansowanych kolarzy górskich
Średnie nachylenie: 9-13%.
Nawierzchnia: przeważnie naturalna
Trudności: ciasne zakręty i bandy, duże prędkości, większe naturalne przeszkody (np. sekcje korzeni, kamieni), niewielkie sztuczne przeszkody (np. hopki bez dziur lub z objazdem), często śliska nawierzchnia.
Wymagane umiejętności: szybkie hamowanie, skręcanie, pokonywanie większych przeszkód (korzenie, uskoki, małe hopki)
Przeznaczenie: dla ekspertów w kolarstwie górskim
Średnie nachylenie: 13-18%.
Nawierzchnia: przeważnie naturalna
Trudności: ciasne zakręty i bandy, spore naturalne przeszkody (np. sekcje korzeni, głazów, stromizny, uskoki terenu), większe sztuczne przeszkody (np. hopki z dziurami z objazdem lub bez), śliska nawierzchnia.
Wymagane umiejętności: perfekcyjne hamowanie i skręcanie, umiejętność skakania i pokonywania trudnych przeszkód terenowych (np. stromych ścianek, „dropów”„hopek”).
  • 6:00 - 22:00

Stefanka - nr 1

Ścieżka dla początkujących. Kolor zielony
Statusu trasy
Czynna
Długość
865m
Śr. nachylenie
4,9%
Spadek
42m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Łagodnie opadająca kręta i pofalowana ścieżka. Zaczyna się niedaleko od centrum, powyżej starego amfiteatru (dojazd z Błoni na start trwa około 5-7 minut) a kończy na Ul. Modrej. Poradzi sobie na niej każdy kolarz górski, trzeba jednak uważać na dosyć ciasne zakręty i niewielką szerokość trasy.

Twister - nr 2

Ścieżka dla średniozaawansowanych. Kolor niebieski
Statusu trasy
Czynna
Długość
4400m
Śr. nachylenie
6,2%
Spadek
270m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Niezbyt stroma, ale bardzo zakręcona ścieżka. Zaczyna się na wschodnim wierzchołku Koziej Góry, dojazd w to miejsce trwa około 45min od centrum ścieżek. Kończy się na Ul. Modrej (5 min od centrum). Poradzi sobie na niej prawie każdy kolarz górski, trzeba jednak uważać na spore bandy, muldy i liczyć się z jej długością!

Stary zielony - nr 3

Ścieżka dla zaawansowanych. Kolor czerwony
Statusu trasy
Czynna
Długość
2200m
Śr. nachylenie
11,8%
Spadek
260m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Ścieżka posiada sporo naturalnych i sztucznych elementów, np. słynna sekcja korzeni, muldy, bandy i niewielkie wybicia („hopki”). Zaczyna się niedaleko od schroniska, przy starym torze saneczkowym (około 45min od centrum ścieżek), a kończy przy centrum ścieżek. Trasa ta jest bardzo szybka (!), wymaga sporego asortymentu umiejętności i dużej kontroli roweru.

W części górnej ścieżka była wcześniej zielonym szlakiem pieszym (stąd nazwa), cenionym bardzo przez bielskie środowisko MTB. Obecnie szlak pieszy przeniesiono parę metrów niżej do zabytkowego toru saneczkowego (http://www.sport.pl/sport/1,69628,2530325.html).

DH+ - nr 4

Ścieżka dla ekspertów. Kolor czarny
Statusu trasy
Czynna
Długość
2000m
Śr. nachylenie
13,5%
Spadek
271m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Stroma, kamienista i bardzo szybka trasa ze sporą ilością nierówności i sztucznych elementów (np. „hopki”). Zaczyna się na wschodnim wierzchołku Koziej Góry (dojazd trwa około 45min od centrum ścieżek). Kończy się na dole Błoni przy stawie (zaraz obok centrum). Trasa wymaga świetnej kontroli roweru przy dużych prędkościach oraz wielu zjazdowych umiejętności na najwyższym poziomie.

Środkowa część trasy to jedna z pierwszych „prawie-legalnych” tras zjazdowych na Koziej Górze, tworzona i poprawiana przez parę pokoleń bielskich „dowhillowców”

Cyganka - nr 5

Ścieżka dla początkujących. Kolor zielony
Statusu trasy
Czynna
Długość
1650m
Śr. nachylenie
4%
Spadek
66m
Lokalizacja
.GPX


Opis

Łagodnie opadająca, gładka i płynna trasa biegnąca wzdłuż malowniczego strumyka. Zaczyna się na początku drogi do schroniska (około 5 min od centrum ścieżek) a kończy przy kortach w Cygańskim Lesie (15min od centrum). Poradzi sobie na niej każdy kolarz górski, trzeba jednak uważać na muldy, przejazdy przez szlaki piesze oraz parę mostków przez strumyk.

Cygan - nr 6

Ścieżka dla zaawansowanych. Kolor czerwony
Statusu trasy
Czynna
Długość
2600m
Śr. nachylenie
11,8%
Spadek
303m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Naturalna, kręta i raczej niezbyt szybka ścieżka z dużą ilością śliskich korzeni i innych przeszkód – mimo to dosyć płynna. W dolnej części jest sporo muld tworzących naturalny „pumptrack”. Zaczyna się na szczycie Koziej Góry (dojazd trwa około 45min od centrum ścieżek) a kończy w Cygańskim Lesie w okolicach szkoły na ul. Pocztowej (powrót do centrum to ok 10min). Trasa ta wymaga dużego doświadczenia w jeździe po górach w naturalnym terenie.

Przed startem trasy mijamy ruiny altany „Steffansruhe” (stąd do dziś niektórzy stosują nazwę „Stefanka” zamiast „Kozia Góra”, http://www.historia.beskidia.pl/?modul=wehikul&typ=wehikul&id=1194 )

Daglezjowy - nr 7

Ścieżka podjazdowa. Kolor pomarańczowy
Statusu trasy
Czynna
Długość
4600m (od centrum ścieżek)
Śr. nachylenie
6,5%
Spadek
271m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Łagodnie wijąca się ścieżka podjazdowa, która znacznie przyjemniej i ciekawiej pozwoli wjechać na szczyt Koziej Góry niż nudna droga szutrowa. W dolnej części ułożonych jest z kamieni parę technicznych skrótów dla ambitnych. Na sam koniec jedzie się parę minut drogą szutrową, momentami stromawą, trudy wynagrodzi jednak piękny widok!. Cały podjazd zaczyna się przy centrum ścieżek (wzdłuż płotu Błoni), ale właściwy, utwardzony „singletrack” nieco wyżej (na drodze do schroniska) a kończy się na wschodnim wierzchołku Koziej Góry.

W dolnej części ścieżka wije się wśród ogromnych daglezji. Daglezje, to jedne z najwyższych drzew na świecie (https://www.wikiwand.com/pl/Daglezja_zielona). Mimo, że nie jest to rodzimy gatunek, to największe okazy z Koziej Góry uznano za pomniki przyrody (robią wrażenie!).

Kamieniołom - nr 8

Ścieżka dla ekspertów. Kolor czarny
Statusu trasy
Czynna
Długość
1800m
Śr. nachylenie
13,8%
Spadek
246m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Trudna technicznie, naturalna ścieżka ze sporą ilością głazów, korzeni i uskoków. Pokonać trzeba też krótką, ale bardzo stromą ściankę (brak objazdu!). „Kamieniołom” Zaczyna się razem z czerwoną trasą „Cygan”, następnie odbija od niej w lewo a kończy się w „Olszówce” (powrót do centrum ścieżek trwa około 20min). Trasa ta wymaga dużego doświadczenia w jeździe po górach w trudnym, naturalnym i stromym terenie.

W środkowej części trasa prowadzi przez rzadką w tym terenie formację skalą, która wygląda na stary kamieniołom, jednak historia tego miejsca nie jest nam bliżej znana.

Gondola - nr 9

Ścieżka dla zaawansowanych. Kolor czerwony
Statusu trasy
Czynna
Długość
2000m
Śr. nachylenie
12%
Spadek
240m
Lokalizacja
.GPX


Opis

Szybka i płynna trasa w górnej części (uwaga na przecięcie szlaków na początku!), z ciekawymi przejazdami przez strumień w dolnej. Zaczyna się na przełęczy „Dylówki” (około godziny od centrum ścieżek) a kończy przy dolnej stacji kolei Gondolowej (około 30 min od centrum ścieżek na Błoniach). Trasa wymaga sporego asortymentu umiejętności i dużej kontroli roweru (np. umiejętność szybkiej redukcji biegów przed krótkim podjazdem czy szybkiego hamowania przed ciasnym zakrętem).

Dębowiec - nr 10

Ścieżka dla zaawansowanych. Kolor czerwony
Statusu trasy
Czynna
Długość
2200m
Śr. nachylenie
12,5%
Spadek
275m
Lokalizacja
.GPX


Opis

Płynna, momentami szybka trasa, ze sporą ilością małych „hopek” i band (w dolnej części dosyć stroma). Zaczyna się u podnóża „Cybernioka” przy zielonym szlaku pieszym (uwaga: dojazd prowadzi szlakiem turystycznym, na którym piesi mają pierwszeństwo!!). Kończy się przy dolnej stacji kolei krzesełkowej, około 30min od centrum ścieżek i 20min od dolnej stacji kolei gondolowej (uwaga: tylko kolej gondolowa obsługuje rowerzystów). Trasa ta wymaga sporych umiejętności, m.in. takich jak: pokonywanie band w stromym terenie, niewielkich „hopek” i otwartych zakrętów.

Dziabar - nr 11

Ścieżka dla ekspertów. Kolor czarny
Statusu trasy
Czynna
Długość
1300m
Śr. nachylenie
16,1%
Spadek
210m
Lokalizacja
.GPX
Opis

Stroma i kręta trasa w górnej części, z bardzo stromą skalistą ścianką w środkowej (brak objazdu!) i bardzo szybką sekcją na końcu. Zaczyna się na polanie, przy górnej stacji Gondoli (piękny widok!!) a kończy na przełęczy „Dylówki”. Wymaga całego asortymentu umiejętności, szczególnie opanowania roweru w stromym terenie.

Polana na której zaczyna się trasa to początek nieistniejącej już trasy narciarskiej, tzw. „Sahary”, która uchodziła za jedną z trudniejszych w kraju.

Opis

Najdłuższa trasa spinająca cały ośrodek. Łączyć ma Szyndzilnię z Kozią Górą. Na Szyndzielnię można się dostać podjazdem (trwa to około godziny) lub za pomocą kolei gondolowej (są haki na rowery). Trasa jest aktualnie w budowie. Cały zjazd z Szyndzielni przez Kozią Górę aż na sam dół będzie liczył ponad 11 kilometrów i niespełna 700m przewyższenia!